Skip to content

Sałatka z gotowanym kurczakiem, ogórkiem i grillowaną cukinią

Zakochana jestem w mięcie! tak zaczynam dzisiejszy wpis o mojej ulubionej przyprawie. W kuchni ma wiele zastosowań. Na przykład w Turcji najpopularniejszym napojem jest herbata z miętą i limonką. Herbatę pije się tam od wczesnego ranka do wieczora, w domu, w pracy i na ulicy.  Podaje się ją tradycyjnie w maleńkich szklaneczkach w kształcie tulipana czyli w bardaczkach. Wracając do początku, chciałam napisać o wartościach odżywczych mięty, a nie o herbacie. Pewnie przyjdzie czas i na taki wpis, cały poświęcony herbacie. Myślę, że to szeroki i bardzo ciekawy temat.

Są różne odmiany mięty, a jedną z najbardziej popularnych i dostępnych jest mięta pieprzowa. W kuchni te chłodzące i orzeźwiające listki można dodać do lemoniady lub innych napojów mających gasić pragnienie podczas upałów. Świeże, zielone listki mięty można dodać także do twarożków, sałatek czy sosów.
Świeża mięta jest podstawową przyprawą, szczególnie popularną w Karyntii, najbardziej południowym regionie Austrii, graniczącym z Włochami, skąd pochodzi sztuka produkcji makaronu. Kärntner Kasnudeln (znaczy mniej więcej karynckie kluski nadziewane serem lub karyncki makaron serowy) to zasadniczo makaron typu ravioli nadziewany mieszaniną białego sera, gotowanych ziemniaków oraz ziół. Mieszanina przypraw zawiera trybulę ogrodową oraz specjalne odmiany karynckiej mięty o zapachu kminku, która czasami przypomina miętę zieloną. Gotowane w wodzie lub na parze Kasnudeln , podawane z kilkoma kroplami stopionego masła są doskonałą przekąską pomiędzy posiłkami, lub jako samodzielne danie obiadowe.
W kuchni tureckiej, świeże liście mięty są często dodawane do jogurtu, podobnie w Libii i Izraelu. W całej zachodniej Azji, mięta jest przyprawiana grillowana jagnięcina (kebab). Suszoną miętę można również znaleźć w gruzińskiej mieszance przypraw khmeli-suneli.
W kuchni irańskiej, znanych jest wiele wyszukanych przepisów, w których znajduje się mięta, wiele z nich zawędrowało później do północnych Indii, np. potrawa w stylu mongolskim zwana biriyan I (nazwa pochodzi od perskiego słowa beryā(n) – oznaczającego „pieczony”, a przygotowanie potrawy polega na zapiekaniu w szczelnie zamkniętym garnku ułożonych na przemian warstw ryżu i mięsa, z dodatkiem różnych przypraw) .
Mięta jest również bardzo popularna w Wietnamie, gdzie prawie zawsze jest spożywana jako świeża. Do dekoracji prawie każdej wietnamskiej potrawy, szczególnie na południu kraju, używa się aromatycznych liści mięty.
Składniki:
– pół piersi z kurczaka
– pół świeżego ogórka
– pół cukinii
Składniki na sos:
– jogurt grecki
– musztarda
– ząbek czosnku
– świeża mięta
– sok z cytryny
– skórka z limonki

Sposób przygotowania: Oczyszczamy pierś z kurczaka, doprawiamy solą i czarnym pieprzem. Przekładamy do garnka, dodajemy marchewkę i pietruszkę, zalewamy zimną wodą i gotujemy na wolnym ogniu przez min. 30 min. Cukinię oraz ogórka kroimy w słupki, oprószamy solą i pieprzem. Do cukinii dodajemy olej rzepakowy i marynujemy przez krótką chwilę. Na patelni grillowej smażymy cukinię. Po ostygnięciu pierś kroimy w drobną kostkę. Tak przygotowane składniki przekładamy na talerz.
Do kielicha blendera przekładamy garść listów mięty, ząbek czosnku, 1 łyżeczkę musztardy sarepskiej, 2 łyżki jogurtu greckiego, sok z połowy cytryny oraz skórkę z limonki. Miksujemy do uzyskania jednolitego sosu.
Sosem miętowym polewamy sałatkę, oprószamy świeżo zmielonym pieprzem i jemy. Dobrego dnia 🙂
Udostępnij
SPIS PRZEPISÓW

ARCHIWUM

PORTFOLIO

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *